Műholdas és drónos távérzékelés a gyakorlatban

Műholdas és drónos távérzékelés a gyakorlatban

Neked való ez a tanfolyam, ha...

...érdekelnek a műholdak és a drónok.

...nem félsz a spektrális képalkotástól.

...szívesen dolgozol szoftverekkel.

...nem kevered össze a távérzékelést a telepátiával.


A kétnapos tanfolyam célja a résztvevők ismereteinek megalapozása és gyakorlati készségeik fejlesztése a nagyfelbontású műholdas és drónos távérzékelés területén. Ez magába foglalja a technológiai alapokat, hardvereket, adatgyűjtési módszereket, az adatfeldolgozási és -elemzési technikákat. A tanfolyam során kitérünk az alkalmazási területek és szoftveres megoldások bemutatására. Olyan szoftverekkel dolgozunk, amelyekkel később otthon bárki önállóan is elmélyülhet a témában.

Mit tanulhatsz?

Műholdas és drónos alapok: A kurzus során elsajátíthatod a műholdak és drónok működési alapjait, és tanulhatsz arról, hogyan alkalmazzák ezeket a technológiákat a mindennapi életben.

Távérzékelés a mindennapokban: Megismerkedhetsz a távérzékelés fogalmával, és megtudhatod, hogy hogyan használják a műholdak és drónok az érzékelőiket a különböző adatok gyűjtésére, például mezőgazdasági és környezeti elemzések, valamint térképkészítés elősegítésére.

Földmegfigyelés és környezetvédelem: A kurzus segítségével megismerheted, hogyan alkalmazzák a műholdakat és drónokat földmegfigyelési vagy környezetvizsgálati célokra, például a várostervezésben vagy természeti katasztrófák megelőzésében, felmérésében.

Műszaki csodák hétköznapi alkalmazása: A tanfolyam során megtudhatod, hogyan működnek a nagyfelbontású drónos kamerák a mindennapi életben, és hogyan segíthetnek az életminőség javításában.

Interaktív bemutatók: A kurzus keretében részt vehetsz interaktív bemutatókon, ahol megismerheted a távérzékelési eszközöket és ezek alkalmazási módjait.

Etikai és jogi szempontok: A tanfolyam lehetőséget biztosít arra, hogy megértsd a technológia etikai és jogi alapjait, például a magánélet védelmét és a távérzékelés alkalmazásának kihívásait a társadalomban.

Tantervi vázlat

Elméleti oktatás

  •     Nagyfelbontású aktív és passzív távérzékelési eszközrendszerek, adatgyűjtési módszerek és elterjedésük. Az ehhez kapcsolódó szoftveres és hardveres infrastruktúra bemutatása.
  •     Betekintést kaptok a képalkotó és nem-képalkotó optikai adatgyűjtés jelenlegi lehetőségeibe, mind a terepi, mind az elérhető műholdas rendszerek adatgyűjtési lehetőségeibe.  
  •     Megismeritek a multispektrális, hiperspektrális, termális és radar/LiDAR méréstechnikát, egyúttal a különböző platformok (pl.: QMini, UHD185, multikopter, Flir, Zenmuse L1, H20, Micasense, Cubert hyperspectral snapshot, stb.) alkalmazási lehetőségeit.
  •     A legújabb snapshot hiperspektrális képalkotás megismerése.
  •     Ipari kapcsolódási pontok jövőbeli fejlesztési lehetőségekkel.

Tantermi gyakorlat – szenzorhasználat és adatjellemzők

  •     Terepi spektroszkópia eszközrendszerei, méréstechnikája és adatjellemzői (QMini spektroradiométer).
  •     Multispektrális kamerák méréstechnikája (LaQuinta és Micasense Altum kamerák használatával), adatjellemzői.
  •     Hiperspektrális kamera méréstechnikája és adatjellemzői (Cubert Ultris hiperspektrális snapshot kamera).
  •     Termális képalkotás méréstechnikája és adatjellemzői (Flir One Plus, Micasense Altum termális csatornája, Zenmuse H20 termális drómkamera méréstechnikája és adatjellemzői).
  •     LiDAR méréstechnika és adatjellemzői (Zenmuse L1 LiDAR drónkamera).
  •     Nagyfelbontású műholdas optikai és radarrendszerek lehetőségei.

 Munkatársaink, akikkel találkozni fogsz

Jung András

elméleti oktató

"Látni a láthatatlant az egyik legizgalmasabb élmény. A távérzékelés ezt a lehetőséget adta nekem több mint 20 évvel ezelőtt, és azóta sem sikerült kiábrándulni belőle. Nagyszerű dolog mindezt megosztani másokkal, megmutatni a lehetőségeket, átadnia a szakmai fogásokat, és részt vállalni egy érdeklődő közösség oktatásában, formálásban. A távérzékelés ma már mindenki számára elérhető és egy kis segítséggel könnyen használható."
John Tukay matematikus szavaival élve: <<The greatest value of a picture is when it forces us to notice what we never expected to see.>> Szabad fordításban talán annyi, hogy egy kép legnagyobb értéke az, ha olyan dolgok meglátására sarkall minket, amelyeket máskülönben sosem vettünk volna észre."

Varga Zsófia

gyakorlati oktató

"Idealistaként még mindig kicsit azt hiszem, hogy a technológiákat képesek lehetünk jó céllal, fenntarthatóbb irányba fejleszteni és ezen célok elérésére használni. Lelkesedéssel és kíváncsiságtól hajtva így olyan témákkal kezdtem el foglalkozni, melyek a technológiák révén teremthetnek egy tisztább, fenntarthatóbb jövőt. Idővel a főbb kutatási és oktatási területeim - a megújuló energetika és a környezetterhelést csökkentő ipari technológiák, -  kiegészült a távérzékelés gyakorlati lehetőségeivel és ezek fejlesztési megoldásaival."

Veres Kinga

adminisztrátor

"Minden sikeres oktató mögött áll egy adminisztrációs személyzet. Én azért vagyok, hogy nekik és nektek csak a tanulásra kelljen figyelni. Kérdéseitekkel fordulj hozzám bátran."

Következő tanfolyamunk...

Várható indulás: 2024. április

Képzési idő: két egymást követő szombati nap, 9-17 óráig

Részvételi díj: 80 000 Ft/fő

Jelentkezés: Itt kaphatsz további információt, a felnőttképzési szerződés letöltéséhez KATTINTS IDE!